KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Adalet ve Dışişleri'nden 'diplomatik' iş birliği | Gündem Haberleri

Adalet ve Dışişleri'nden 'diplomatik' iş birliği

Adalet ve Dışişleri'nden 'diplomatik' iş birliği

Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında bugün imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Diplomasi Eğitim Programı başladı.

Whatsapp haber ihbar

Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında bugün imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Diplomasi Eğitim Programı başladı.

Ankara Hakimevi'nde düzenlenen programda Türkiye Adalet Akademisi (TAA) Başkanı Muhittin Özdemir ile Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanı Mesut Özcan iş birliği protokolünü imzaladı. Bürokrat ve akademisyenlerin diplomatik ilişkilerin uluslararası standartlara uygun biçimde yürütülebilmesine katkı sağlayacak sunumları yapacağı program, iki gün sürecek.

TAA Başkanı Muhittin Özdemir, yenilenen, güçlenen yapısı ve ‘güven veren adalet için etkin eğitim’ anlayışını temel alan vizyonuyla akademide çalışmalara devam ettikleri söyledi.

Hukuka ve insan haklarına bağlı, tarafsız, bağımsız, hür vicdanıyla karar veren, meslek etik ilkelerini benimseyen, toplumun adalet ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte hakim ve savcılar yetiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Başkan Özdemir, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla iş birlikleri yürütüldüğünü kaydetti.

Bu kapsamda 72 ülke ile yakın iş birliği yapıldığını vurgulayan Özdemir, 2022'de 8 uluslararası eğitim programı düzenlemeyi planladıklarını ve yapılan bugün yapılan iş birliğinin de eğitimler açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında Türk Yargı Eğitim Ağı kurulmasına öncülük ettiklerini aktaran Başkan Özdemir, Diplomasi Akademisi ile yapılacak iş birliğini ve diplomasi eğitimlerini son derece önemli bulduklarını söyledi.

Program kapsamında, diplomasi alanına ilişkin konuların ele alınacağı sunumlar 4 oturumla katılımcılarla paylaşılacak. Türk dış politikası, Türkiye’nin yurt dışında tanıtılması, 1915 olayları, Kıbrıs meselesi, kamu diplomasisi, basınla mülakat teknikleri, diplomatik yazışma, uluslararası toplantıların yönetimi ve usulleri, hitabet, kamera önünde konuşma teknikleri, genel protokol kuralları konusunda sunumların yapılacağı diplomasi eğitim programı yarın sona erecek.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN