KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Bakan Yanık: 17 Şubat'ta engelli memur ataması yapacağız | Memur Haberleri

Bakan Yanık: 17 Şubat'ta engelli memur ataması yapacağız

Bakan Yanık: 17 Şubat'ta engelli memur ataması yapacağız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 17 Şubat'ta bir engelli memur ataması daha yapacaklarını açıkladı.

Whatsapp haber ihbar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 17 Şubat'ta bir engelli memur ataması daha yapacaklarını açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Engelli Bireylerin Bağımsız Yaşamasına Yönelik Sağlık ve Sosyal Hizmet Politikaları Eğitim Çalıştayı”na katıldı.

Bakan Yanık, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin engellilik alanındaki kamu kurumlarından temsilcilerin katılımıyla çevrim içi gerçekleştirilen "Engelli Bireylerin Bağımsız Yaşamasına Yönelik Sağlık ve Sosyal Hizmet Politikaları Eğitim Çalıştayı"nın açılışında konuştu.

"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" şiarıyla engellilerin her alanda yaşam kalitesinin artması için çalıştıklarını belirten Bakan Yanık, "Evde sağlık hizmeti programı, evde bakım desteği programı, evde bakım aylığı, ev tipi sosyal hizmet kuruluşları ve toplum ruh sağlığı merkezleri ile destekleyici gündüz hizmetlerini ülke geneline yaygınlaştırıyoruz" dedi.

17 Şubat'ta bir engelli memur ataması daha yapacaklarını duyuran Bakan Yanık, engellilerin bağımsız şekilde toplumsal hayata katılmalarının olmazsa unsurlarından istihdamda da önemli gelişmeler kaydettiklerini söyledi. "Geleneksel olarak uygulanan kota ve ceza yönteminin yanı sıra hem işverenler hem de çalışanlar açısından teşvikler veriyoruz" diyen Bakan Yanık, "Bu yöntemlerle son 20 yılda engelli memur sayısını yaklaşık on kat, işçi sayısını ise üç kat arttırdık ki 17 Şubat'ta bir engelli memur ataması daha yapacağız" dedi.

Türkiye'de, bebek ve çocukların gelişimleri açısından risklerin tespit edildiği, gelişimlerinin takibini ve ailelerin sürece dahil olmasını sağlayan "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı"nı başlattıklarını aktaran Bakan Yanık, 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi'ni hazırladıklarını, engellilerin haklarını geliştirmek ve güçlendirmek üzere Türkiye'nin yol haritasını vizyon belgesi ile ortaya koyduklarını kaydetti.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN