KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Başkan Soyer : "İzmir bu ülkede değil mi?" | Politika Haberleri

Başkan Soyer : "İzmir bu ülkede değil mi?"

Başkan Soyer : "İzmir bu ülkede değil mi?"

Buca Metrosu’nun temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla atıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun kentin en önemli toplu ulaşım projesi olduğunu söyleyerek “Ekonomik krizin tam ortasında İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatıyoruz” dedi.

Whatsapp haber ihbar

Buca Metrosu’nun temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla atıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun kentin en önemli toplu ulaşım projesi olduğunu söyleyerek “Ekonomik krizin tam ortasında İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatıyoruz” dedi.

Çevredeki apartmanların çatılarından ve balkonlarından da izlenen tören, protokolün alana gelişiyle başladı. Bu dev yatırım için arttırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı dev sahneye, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Çoksesli Çocuk Korosu ellerinde Türk bayraklarıyla çıktı. Kalabalığın coşkusuna coşku katan çocuklar alandan yoğun ilgi gördü. Renkli koro seslendirdiği şarkıların ardından alkışlar eşliğinde sahneden ayrıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’in bugüne kadar gecikmiş en önemli toplu ulaşım projesi, Buca Metrosu’nun yolculuğu bugün burada başlıyor” dedi.

Başkan Soyer :

"HÜKÜMETTEN DESTEK ALMIYORUZ"

"Buca Metrosu her gün İzmir nüfusunun onda birini taşıyacak. Günde on İzmirliden biri, yani 400 bin İzmirli bu hattı kullanacak. Buca’nın en uzak mahallesi Çamlıkule ile İzmir Körfezi arasındaki ulaşım süresi 15 dakikaya inecek. Metro, ulaşımın en yoğun olduğu saatlerde 90 saniyede bir hareket edecek. Hat üzerinde her biri altı vagondan oluşan tam 20 tren seti çalışacak" diyen Başkan Soyer, " Bu devasa yatırımı merkezi hükümetten tek kuruş destek almadan, tümüyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarıyla yapıyoruz. Buca Metrosu için 490 Milyon Euro'luk uluslararası yatırım kredisi temin ettik. Bu krediyi dört sene anapara geri ödemesiz olmak üzere 12 yılda ödeyeceğiz. Trenleriyle beraber 765 Milyon Euro’ya mâl olacak Buca Metrosundan elde edilmesi beklenen yıllık işletme geliri ise yaklaşık 45 milyon Euro. Her bir yolcu için Belediye bütçesinden günde yaklaşık 5 lira ilave yapıyoruz. Buca Metrosu ile bölgedeki otobüslerimiz 13.075 kilometre daha az yol ve 902 daha az sefer yapacak. Günlük en az sekiz bin litre yakıt tasarrufu sağlayacağız. Tüm bunların sonucunda Belediyemiz yılda 48 milyon Euro tasarruf edecek" ifadelerini kullandı.

Başkan Soyer :

"BURADAN ANKARA'YA SESLENMEK İSTİYORUM, İZMİR BU ÜLKEDE DEĞİL Mİ?"

"Türkiye 81 ilden oluşan bölünmez bir bütündür. İzmir bu bütünün ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye ve Ege ekonomisinin kalbinin attığı yerdir" diyen Başkan Soyer, "Buradan Ankara’ya seslenmek istiyorum. İzmir bu ülkede değil mi? İzmirliler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Biz İzmir’i demir ağlarla örüyoruz. Narlıdere Metrosu’nu ve Çiğli Tramvayı’nı bitirmek üzereyiz. Buca Metrosu’nun temelini atıyoruz. Eş zamanlı yürüttüğümüz altı raylı sistem projesi toplam 93 kilometre uzunluğunda. Peki ya Ankara? Üzerinize aldığınız dört buçuk kilometrelik Halkapınar Otogar Metrosu nerede? Neden başlamıyorsunuz? Yedi senedir yatırım planında olmasına rağmen neden şimdiye kadar tek bir adım atmadınız? Depremzedeler için bulduğumuz krediyi, kıyı planlarını ve tek bir imzayı bekleyen onlarca projemizi ne zaman onaylayacaksınız? İzmir 2021’de 133 milyar lira vergi ödemesine rağmen merkezi yönetim bütçesinden sadece 3,5 milyar liralık yatırım aldı. Yani kırk verdi, bir aldı. Kırkta birlik bu oran asla kabul edilemez.

Başkan Soyer :

Tüm İzmirlilerin şunu bilmesini istiyorum. İçinde bulunduğumuz bu durum, bizi asla yıldırmadı. Aksine yeni yatırımlar için kararlılığımızı daha da arttırdı. Sadece 3 yılda, 2019 yılından bu yana, İzmir’de yaptığımız yatırım tutarı 11 milyarı aştı. Ülke ekonomisinin en büyük darboğazını yaşadığı şu günlerde, İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatmamız işte bu kararlı duruşumuzun sonucudur. Koşullar her ne olursa olsun, İzmir’in refahını büyütmeye ve bunun adil dağılımını sağlamaya devam edeceğiz" dedi. 

Başkan Soyer :

"İZMİR EKONOMİSİNE CAN SUYU OLACAK"

Başkan Soyer, "Projede 300’ü mühendis, 2 bin 500 personel çalışacak. Çiğli Tramvayı’nda olduğu gibi, Buca Metrosu yapımında da genç mühendis istihdamını zorunlu kılıyoruz. Buca Metrosu’ndan ekmeğini kazanacak olan sadece proje çalışanları değil. Bölgedeki esnaf, imalat ve hizmet sektörlerinin tamamı bu yatırımdan faydalanacak. Metro yatırımı bu zor dönemde İzmir ekonomisine can suyu olacak.

Türkiye’deki ilk sürücüsüz raylı sistemlerden biri olan Buca Metrosu 13.5 kilometre uzunluğu ve 11 istasyonu ile tüm İzmir trafiğine büyük bir nefes aldıracak. Trafikte yüzde 70 rahatlama yaratacak. Buca Metrosu ile üç raylı hattımızı birbirine bağlıyoruz, yani İzmir’i demir ağlarla örüyoruz. Buca Metrosu, Narlıdere – Bornova metro hattı ile Üçyol’da, İZBAN ile Şirinyer’de ve
önümüzdeki dönemde yapacağımız Karabağlar – Gaziemir metrosu ile General Asım Gündüz İstasyonu’nda kesişecek" dedi. Başkan Soyer, Buca Metrosu'nu dört yılda İzmir'e kazandıracaklarının  da altını çizdi.         YORUMUNUZU PAYLAŞIN