KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Binance ve Coinbase, bazı işlemleri durdurdu | Ekonomi Haberleri

Binance ve Coinbase, bazı işlemleri durdurdu

Binance ve Coinbase, bazı işlemleri durdurdu

Kripto para piyasası sert satış dalgasıyla piyasanın en büyük küresel borsalarında farklı sorunlar yaşandı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance cephesinde Ethereum çekimleri belli bir süre yapılamazken, Coinbase tarafında da kısmi kesintiler gerçekleşti.

Whatsapp haber ihbar

Kripto para piyasası sert satış dalgasıyla piyasanın en büyük küresel borsalarında farklı sorunlar yaşandı. 

Kripto para borsası Binance, bazı işlemleri geçici olarak devre dışı bıraktığını duyurdu.

Binance, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “ETH ve ERC20 token çekme işlemleri ağ trafiğinin çok yüksek olması nedeniyle geçici süreliğine devre dışı bırakılmıştır” dedi.

COINBASE'DE KESİNTİ YAŞANDI

Coinbase tarafında ise kısmi olarak hizmetlerde kesinti olduğu belirtildi. Coinbase CEO'su Twitter adresinden artan trafik dolayısıyla ek kapasite ekleneceğine vurgu yaptı.

Halka açık olan Coinbase hisselerinde son yaşanan gelişmelerin ardından yüzde 13'lük sert düşüş yaşandı. Coinbase'in hisseleri 208 dolarla rekor düşük seviyeye geriledi.

TRANSFER ÜCRETLERİ ARTTI

Bockchain ağ ücretlerinin normalin üstünde olduğu görülmekte ve transfer ücretleri arttırıldı.  Bazı kullanıcılar tarafından bu işlemin borsadaki kripto paraların çekilmesinin engellenmesi için yapıldığı düşünülmekte.

KRİPTO PARALARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Geçen ay 65 bin dolara yaklaşan Bitcoin’de bugün 32 bin dolar seviyesi görüldü. 8 günde kripto paraların değerinde yaklaşık 700 milyar dolarlık düşüş kaydedildi.

Piyasadaki sert düşüşle birlikte  birçok altcoinde de düşüşler devam etti.

Kripto para piyasasındaki bu düşüş borsada işlem yapan kullanıcılarda 2018 yılındaki gibi bir ser düşüş olacak mı sorusunu akıllara getirdi.

ÇİN HÜKÜMETİ'NDEN UYARI VE YASAKLAMA

Öte yandan, dün Çin Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağını tekrarlaması da kripto varlıklardaki düşüşte etkili oldu.

City Index’in kıdemli finansal piyasalar analisti Fiona Cincotta, “Bu büyük dalgalanmalar, kripto varlıkların spekülatif doğasını gösteriyor” dedi.

GERÇEK BİR YATIRIM DEĞİLDİR

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kripto varlıkların “gerçek bir yatırım” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

ABD SORUŞTURMA AÇMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'e soruşturma açmıştı. Soruşturmada para aklama ve vergi suçu konularında araştırma yapan yetkililer Binance'ın operasyonları konusunda bilgi sahibi olan kişilerden bilgi istemişti.

TÜRKİYE'DE KRİPTO PARA İLE ÖDEMELER YASAKLANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıklar kullanılmayacak. Kripto paralar ile ilgili Merkez Bankası yönetmelik yayımladı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile kripto paralarla ödeme yapılamayacağı belirtildi..

Son zamanlarda popüler yatırım aracı haline gelen kripto paralar için yönetmelik geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre kripto paralar ile ödemelerin 30/4/2021 tarihinden itibaren yasaklandı.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN