KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
ÇEVKO: Gizli düşman iklim krizi | Gündem Haberleri

ÇEVKO: Gizli düşman iklim krizi

ÇEVKO: Gizli düşman iklim krizi

ÇEVKO Vakfı, gıda fiyatlarının artışının arkasındaki gizli düşmanın iklim krizi olduğunu öne sürdü.

Whatsapp haber ihbar

ÇEVKO Vakfı, gıda fiyatlarının artışının arkasındaki gizli düşmanın iklim krizi olduğunu öne sürdü.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, dünya genelinde artış gösteren gıda fiyatlarının arkasında gizlenen daha büyük bir tehdide dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi’nin 2021 yılının tamamında, bütün dünyada bir önceki yıla göre yüzde 28,1 artış kaydettiğini ve ortalama 125,7 puanla son 10 yılın en yüksek seviyesine eriştiğini belirten Mete İmer, “FAO yetkililerine göre normalde yüksek fiyatların üretimi arttırması beklenirken, girdi maliyetlerinin yüksekliği, devam etmekte olan küresel virüs salgını ve giderek belirsizleşen iklim koşulları 2022 yılı için de iyimserliğe yer bırakmamaktadır” şeklinde konuştu.

İKLİM KRİZİ EN BÜYÜK KRONİK TEHDİT

Dünyanın karşı karşıya olduğu asıl büyük tehdit olan iklim krizinin, tarımsal verimlilik üzerindeki güçlü etkisi nedeniyle gıda fiyatlarındaki küresel artışın temel nedenleri arasında olduğunu ifade eden Mete İmer, gıda fiyatlarındaki artışın tüm ülkeleri farklı derecede etkilediğini söyledi. Önce küresel sağlık krizi ve pandemi, sonrasında da gıda krizi ve gıda fiyatlarındaki artış gibi ani ortaya çıkan risklerin yanı sıra, dünya ve insan açısından kronik risk oluşturan başka önemli riskleri de göz ardı edilmesi gerektiğini söyleyen İmer, "Bu risklerden en önemlisi iklim krizidir. İklim krizi, gelecekte bizi bekleyen bir risk değil, hali hazırda içerisinde yaşadığımız ve dünya üzerindeki hayatı etkilen bir süreç. Kronik bir tehdit olan iklim krizi ile savaşımda bireylere, kamu otoritelerine, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor” dedi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN