KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'basın yayın' genelgesi | Gündem Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'basın yayın' genelgesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'basın yayın' genelgesi

Basın ve Yayım Faaliyetleri İle İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Whatsapp haber ihbar

Basın ve Yayım Faaliyetleri İle İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Basın ve Yayım Faaliyetleri İle İlgili Genelge'de, dijitalleşme çağında kitle iletişim araçlarının sunduğu imkânlardan en iyi şekilde yararlanılmasını temin etmek ve olası zarar etkilerinden korunmak için gerekli tedbirlerin alınmasının elzem hale geldiği belirtildi.

Teknolojik gelişmelerin yakından takip edilip Türkiye'yi çağın ilerisine taşırken dijital dünyanın faydaları kadar tehdit ve tehlikelerinin de olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiği aktarıldı.

Genelgede, “Aile, çocuk ve gençlerin yanlış medya içeriklerinden korunmaları ve haklarını ihlal eden uygulamalarla mücadele edilmesi hususu, uluslararası düzenlemelerle de çözüm üretilmeye çalışılan ciddi bir konu haline gelmiştir” denildi.

Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede; "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 'Ailenin korunması ve çocuk hakları' başlıklı 41'inci maddesi aileyi Türk toplumunun temeli olarak tanımlamış, 'Gençliğin korunması' başlıklı 58'inci maddesi ise gençleri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirlerin alınacağını düzenlemiştir. Milli kültürümüzü yabancılaşmaya ve yozlaşmaya karşı muhafaza etmek, geleceğimizin teminat olan çocuk ve gençlerimizin, sosyal medya ortamları da dahil bazı mecralardaki tüm yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayımların zararlı içeriklerine maruz kalmaları sonucu bedensel ve zihinsel gelişimin olumsuz etkilenmesini önlemek adına gereken adımların kararlılıkla atılması gerekmektedir" ifadeleri yer aldı.

Genelgede, milli ve manevi değerlere uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın faaliyetleri aracılığıyla aile kurumunu, çocukları ve gençliği hedef alan tehdit ve tehlikelerin yayılımın önlenmesi konusunda tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Söz konusu genelgeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN