KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
EKDS Tapu'da 35 milyon liralık vurgunu önledi | Gündem Haberleri

EKDS Tapu'da 35 milyon liralık vurgunu önledi

EKDS Tapu'da 35 milyon liralık vurgunu önledi

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) sayesinde Tapu'da büyük vurgun önlendi.

Whatsapp haber ihbar

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) sayesinde Tapu'da büyük vurgun önlendi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapuda sahteciliğin önüne daha hızlı geçebilmek için geçen yıl Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'ni (EKDS) başlattıklarını ve böylece 35 milyon liralık vurgunun önüne geçtiklerini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan habere göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce koordine edilen ve Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu belirtti. Türkiye'de tapuda "sahte kimlik", "sahte vekalet" ve "sahte veraset intikal belgeleri" ile üç başlıkta sahtecilik yapıldığını belirten Adlı, teknolojiyi en iyi kullanan kurumlardan biri olarak, bu üç sahtecilik yöntemini yeni sistem üzerinden takip ettiklerini ve elden evrak almadıklarını vurguladı.

Bu sistem için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile ortak çalıştıklarını belirten Adlı, geçen yıl Yenimahalle Tapu Müdürlüğü, Çankaya Tapu Müdürlüğü ve Keçiören Tapu Müdürlüğünde başlatılan pilot uygulamaların başarıyla devam ettiğini anlattı.

"Keçiören, Yenimahalle ve Çankaya Tapu müdürlüklerinde başarılı sonuçlar elde ettiğimizi görünce devamı için çalışıyoruz. Bu sistemi Türkiye geneline tapu müdürlüklerinde yaygınlaştırmaya başlayacağız" diyen Adlı, "İlk aşamada 2 bin civarında POS cihazı alacağız. Özellikle işlem yükü fazla olan müdürlüklerimize bunu kuracağız. Bu yöntemin uygulanmasıyla sahtekarlar da gelemiyor. Biliyor ki parmak izini bastığı zaman, o parmak izi ona ait değil mi teyit edilip ortaya çıkacak. Buna rağmen 25-30 sahtecilik olayı gerçekleşti ama biz bunların hepsini bu sistem ile yakaladık. Yakın zamanda noterler de Elektronik Doğrulama Sistemi'ne geçecek. Böylelikle noterdeki sahteciliğin de önüne geçilecek ve vekalet üzerinden yapılan sahteciliklerin büyük ölçüde azalacak" diye konuştu.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN