KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Ethereum fiyatı 3 bin doların altına düştü! | Ekonomi Haberleri

Ethereum fiyatı 3 bin doların altına düştü!

Ethereum fiyatı 3 bin doların altına düştü!

ETH fiyatı üç aydır düşüş trendinde ve türev verileri, profesyonel yatırımcıların neredeyse pes etmek üzere olduklarını gösteriyor.

Whatsapp haber ihbar

Ether (ETH) fiyatı, FED’in aralık ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından alınan tutanakların 2022’de faiz oranlarını arttırmaya kararlı olduğunu göstermesiyle birlikte 5 ocakta 3.600 dolarlık destek seviyesini kaybetti.

Ethereum’un 40 dolar ve üzerindeki işlem ücretleri, kendine özgü problemlerinden sadece biri. Vitalik Buterin, 3 ocak'ta daha fazla insanın Ethereum'u kullanabilmesi için blockchain verileri açısından daha çevik ve daha hafif olması gerektiğini söyledi.

Buterin’in röportajının ilgili kısmı, son altı yıl içinde yalnızca yarısı uygulanan Ethereum 2.0 güncellemesinin durumuyla ilgiliydi. Sonraki hedeflerinin, "Birleştirme" ve "Dalgalanma" aşamaları, ardından " sharding (yatay bölümleme) uygulanması" olduğunu söyledi. Buterin'e göre hedefler uygulandığında, ağ yükseltmesi tahmini olarak yüzde 80 oranında tamamlanmış olacak.

Ether'in son aylardaki performansını analiz edenler için, mevcut fiyatlandırma çekici görünüyor çünkü Ether şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.870 dolardan yüzde 34 düştü. Ancak, bu fiyatı çekici bulanlar, Ether'in 10 Kasım 2021'e kadar elde ettiği yüzde 560'lık kazancı göz ardı ediyor.

Bunlara ek olarak, Ethereum ağında kitlenmiş toplam değer (TVL), Ether'in fiyat zirvesinden bu yana yüzde 17 düştü.

 Bu arada, Terra gibi Ether’e rakip akıllı sözleşme ağları, 11 milyar dolardan 18,7 milyar dolara yükselen TVL artışlarını gördü. Ayrıca Fantom, ağındaki TVL’yi 5 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkardı.

Gecikmiş ağ güncellemeleri, kötüleşen makroekonomik koşullar ve 3 aylık fiyat düzeltmesi, profesyonel traderları kötü etkilemiş ve endişeli hale getirmiş görünüyor.

Ether vadeli işlemleri, düşüşün eşiğinde

Üç aylık vadeli işlemler, genellikle balinaların ve arbitraj masalarının tercih ettiği enstrümanlardır. Ancak, bu işlemlerin en büyük avantajı, fonlama oranının dalgalı olmamasıdır.

Bu sözleşmeler, spot piyasalarda genellikle düşük bir karla işlem görür, bu da satıcıların sözleşmeyi daha uzun süre alıkoymak için daha fazla para talep ettiğini gösterir. Bu nedenle vadeli işlemler, piyasalarda yıllık yüzde 5 ila yüzde 15 karla işlem görmelidir. Bu durum teknik olarak “contango” olarak tanımlanıyor ve kripto piyasalara özel değil.

ther'in vadeli işlem sözleşme primi, 21 ekimdeki yüzde 20'lik seviyeden, nötr piyasa eşiğinin biraz üzerine, yüzde 5,5'e kadar düştü. Baz göstergeler pozitif kalmaya devam etse de, altı ayın en düşük seviyesine düşmemeyi başaramadı.

10 ocak’ta 3 bin doların altına düşen fiyat, herhangi bir yükseliş için umutlanmamaya yeterliydi ve daha da önemlisi, Ethereum ağının yüksek ücretleri ve gecikmiş güncellemeleri bazı yatırımcıları korkutmuş olabilir.

Şu anki veriler, ayıların dümene geçtiğine dair çok az işaret gösteriyor. Çünkü eğer öyle olsaydı, Ether vadeli işlem primi negatife dönerdi.

         YORUMUNUZU PAYLAŞIN