KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
'Gazi'lerin buluştuğu unutulmaz tarihin 89'uncu yılı | Yerel Haberleri

'Gazi'lerin buluştuğu unutulmaz tarihin 89'uncu yılı

'Gazi'lerin buluştuğu unutulmaz tarihin 89'uncu yılı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gazi Mustafa Kemal’in Gaziantep’e teşriflerinin 89’uncu yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Whatsapp haber ihbar

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gazi Mustafa Kemal’in Gaziantep’e teşriflerinin 89’uncu yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, mesajında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gaziantep’e teşriflerinin kentin tarihindeki en derin izlerden biri olduğunu belirterek, “Atatürk’ün şu cümlesini her defasında gururla aklıma getiriyorum. ‘Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık örneği olarak alabilir’. Bu iltifatla takdir edilen şehrimiz, elbette ki o kahramanlık ruhunu bugüne kadar taşımış ve istikbali için de taşımaya devam edecektir.” dedi.

Şahin mesajında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Şanlı tarihinde bir asrı ardında bırakmış kadim şehrimizin üstüne edilmiş her güzel kelam elbette ki her kelimesini hak etmiş bu şehir halkının göğsünü kabartmaktadır. Ama öyle sözler vardır ki izleri derindir. Bunlardan en unutulmazlarından biri Gazi Mustafa Kemal’in ‘Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnız Antep'i değil tüm Türkiye'yi kurtardılar’ sözüdür. Bu tarihimizin, kahramanlığımızın öneminden bahsederken gazi kentimizin de ne kadar başka bir yere sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Atamız açıkça işaret ettiği bu kadim şehre 89 yıl önce teşrif ettiğinde iki gazi bir daha ayrılmamak üzere bir araya gelmiş ve ikinci bir tarihe de imza atmışlardır. ‘Gazi’ unvanını; vatan toprağının tek bir karışını düşman askerlere bırakmayarak, amansız mücadele vererek, 11 ay bağımsızlık ve hürriyet için mücadele ederek, şehadet şerbetini içmiş aziz şehitlerinin emanetini bugüne taşıyarak, her türlü engele rağmen kendi kendini savunarak kazanmış Şehrimiz; bu kahramanlık tarihini Gazi Mustafa Kemal’in Gaziantep’e teşrifleri ile taçlandırmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gaziantep’in kurtuluşunun 16’ıncı Yıldönümünde çektiği telgrafta Gaziantepliler için “Eğer bir gün millet, vatan ve cumhuriyetin yüksek çıkarları gerekirse, o çevre kahramanlarının geçmişte olduğundan daha yüksek kahramanlıklar göstermeye hazır olduklarına şüphem olmadığı bilinmelidir” veciz ifadelerini kullanmıştır. Şehrimiz Gazi Mustafa Kemal’in bu inanç ve iradesinin hiçbir zaman ardında kalmamış,bugün ekonomisi, yetişen insan gücü, beşeri sermayesi, bilinç ve azmi ile kadim buluşmanın izlerini bugüne kadar taşımıştır.

89 yıl önce bugün Gaziantep’te büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk, şehir meclisi kararıyla Gaziantep nüfusuna kaydedilerek iki gazi bir daha ayrılmamak üzere bir araya gelmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizi teşriflerinin 89’uncu yıl dönümü vesilesiyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, vatan için gövdesini siper etmekten, canını vermekten kaçınmayan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi vefa, rahmet ve minnetle anıyorum"         YORUMUNUZU PAYLAŞIN