KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Kademeli tarifede elektrik tasarrufu mümkün mü? 210 kWh altında kalmak için yapılması gerekenler... | Gündem Haberleri

Kademeli tarifede elektrik tasarrufu mümkün mü? 210 kWh altında kalmak için yapılması gerekenler...

Kademeli tarifede elektrik tasarrufu mümkün mü? 210 kWh altında kalmak için yapılması gerekenler...

1 Ocak’tan itibaren kademeli elektrik tarifesi uygulamasına geçilirken 1 Şubat’ta düşük kademenin günlük 2 kWh daha yüksek tüketimi kapsayacağı açıklandı. Peki, bu yenilik elektrik faturalarına nasıl yansıyacak? Kademeli tarife ile tasarruf etmek mümkün mü?

Whatsapp haber ihbar

1 Ocak’tan itibaren kademeli elektrik tarifesi uygulamasına geçilirken 1 Şubat’ta düşük kademenin günlük 2 kWh daha yüksek tüketimi kapsayacağı açıklandı. Peki, bu yenilik elektrik faturalarına nasıl yansıyacak? Kademeli tarife ile tasarruf etmek mümkün mü?

Günlerdir ülke gündeminden düşmeyen konu elektrik faturaları. Tüketicilerin elektrik maliyetlerindeki artışlardan daha az etkilenmesi ve ev elektrik tüketiminde tasarrufun teşvik edilmesi amacıyla yılbaşında kademeli elektrik tarifesi uygulamasına geçildi. Ancak artan fiyatlar ve tarife sisteminin güncellenmesiyle vatandaş, eskiye göre ortalama iki kat daha yüksek gelen faturalarla karşılaştı.

Kademeli tarifede günlük 7 kWh altında elektrik kullanan her abone, alt kademede sayılıyor. Bu aylık olarak hesaplandığında 210 kWh’e denk geliyor.

Peki, evlerde kullanılan cihazlardan bu kWh altında elektrik tüketmek için nelere dikkat etmek gerek.

210 kWh ALTINDA KALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Cihazların elektrik tüketim oranları elbette ki eşyanın sınıfına ve türüne göre farklılık gösterebilir.

Örnek vermek gerekirse aylık elektrik tüketimi hesaplandığında D sınıfı bir buzdolabı her gün 24 saat, C sınıfı bir çamaşır makinesi haftada yaklaşık 5  kez, A sınıfı bir bulaşık makinası ayda 5 kez, ütü haftada 2 saat, elektrikli süpürge haftada 2 saat çalıştırıldığında D sınıfı bir plazma TV her gün 6 saat ve enerji tasarruflu 4 ampul her gün 5 saat açık bırakıldığında, telefon her gün 4 saat şarj edildiğinde ayda toplamda 207 kWh elektrik tüketilmiş olunuyor ve 210 kWh altında elektrik tüketildiği için düşük kademeye göre fiyatlandırma yapılıyor.

Bu tüketim Aralık 2021’de elektrik faturasına 190 TL olarak ,yansırken Şubat ayında aynı tüketim faturalara 284 TL olarak yansıyor.

Ancak bu cihazların her birinin kullanımı birer saat artırılırsa dahi yüksek kademeye geçiliyor.

KADEMELİ TARİFEDE ÜST KADEME KULLANIMI

Elektrikli pişirme makineleri, mikrodalga fırın ve çamaşır kurutma makinesi gibi ekstra cihazların yanı sıra günde bir saat fazladan yapılan ütü dahi faturayı kabartmaya yetiyor.

C sınıfı bir kurutma makinesi ayda yaklaşık 5 defa, mikrodalga fırın haftada bir saat, yağsız pişirme makinesi haftada 3 saat, mikser haftada 1 saat; elektrikli ocak günde birer saat, vantilatör günde 2 saat, klima günde 3 saat, filtre kahve makinesi ve kapsül kahve makinesi günde 5'er dakika, hava temizleyici günde 5 saat; F sınıfı sandık tipi derin dondurucu her gün 24 saat ve dizüstü bilgisayar her gün 4 saat çalıştırıldığında toplam elektrik kullanımı 210 kWh’i aşıyor ve yüksek kademeden fiyatlandırma yapılıyor.

Bu kullanımlara benzer şekilde elektrik tüketen bir abone Aralık 2021’de aylık 426 TL faturayla karşılaşırken Ocak ayında fatura 964 TL’ye çıkıyordu. Yeni kademe sistemi ile ayda 673 kWh elektrik tüketen bir vatandaş Ocak ayında düşük kademede 205 TL, yüksek kademede 1,077 TL ödüyorken Şubat ayının sonunda düşük kademede 284 TL, yüksek kademeye giren elektrik tüketimi için 959 TL ödeyecek.

Fatura dip toplamında Ocak ayında 1,283 TL öderken Şubat ayında 1244 TL fatura ödeyecek.         YORUMUNUZU PAYLAŞIN