KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Koronavirüs vaka sayısı arttı ve AÖF öğrencileri endişeli! Sınavların online olmasını istiyorlar | Eğitim Haberleri

Koronavirüs vaka sayısı arttı ve AÖF öğrencileri endişeli! Sınavların online olmasını istiyorlar

Koronavirüs vaka sayısı arttı ve AÖF öğrencileri endişeli! Sınavların online olmasını istiyorlar

70 bin sınırına yaklaşan günlük koronavirüs vaka sayısı, yüz yüze sınavlara girecek olan AÖF öğrencilerini tedirgin etti

Whatsapp haber ihbar

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde aktif/pasif öğrenim gören yaklaşık 3.5 milyon öğrenci, yüz yüze sınav tedirginliği yaşamaya başladı.

Günlük vaka sayısının 65 bin seviyesine gelmesi, yüz yüze sınavlara girecek olan öğrencilerin korkulu rüyası oldu. Sınavların online olması yönündeki talep, Sağlık Bakanlığı'nın ürkütücü verilerine rağmen, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından henüz karşılık görmedi.

Öğrencilerin tedirginliği sosyal medyaya yansıdı. Öğrenciler sınavların artan vakalar olduğu bugünlerde online yapılmasına tepki gösterdi.  AÖF'te öğretim gören ve sadece sınavlarda bir araya gelen öğrenciler, sınavların online olması isterken, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'nün konuyla ilgili son değerlendirmesi beklenmeye başlandı.

Son dönemlerde artan Corona Virüs vaka sayıları, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilip geçilmeyeceği sorusunu da beraberinde getirdi.

Üniversitelerde online eğitime geçilmesi yönünde YÖK tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Ancak Koronavirüsün 'Omicron varyantı'nın hızla yayılması nedeniyle pek çok üniversite yönetimi inisiyatif kullanarak uzaktan eğitime tekrar geçti.

ÜNİVERSİTELER ONLİNE EĞİTİME GEÇİYOR

Omicron varyantının ardından vaka sayılarının 36 bini geçmesiyle, birçok üniversite uzaktan eğitime geri döndü.

Yükseköğretim Kurulu'nun “Salgının seyrine göre program bazında inisiyatif üniversitelerde” açıklamasının ardından 'online'a dönen üniversiteler şöyle oldu:

İstanbul Teknik Üniversitesi yüz yüze yürütülen derslerin tamamında hibrit modeline geçti.

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar tıp ve hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer bütün derslerin online yapılmasını kararlaştırdı.

Boğaziçi Üniversitesi 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrim içi işleneceğini, talep doğrultusunda etkinliklerin ileri tarihe erteleneceğini açıkladı.

Işık ve Acıbadem Üniversitesi ise uzaktan eğitime geçtiğini duyurdu.

MEB'den ise konuyla ilgili bir açıklama geldi. Dün toplanan Bilim Kurulunda okulların durumunun da görüşüldüğü belirtilirken, gözler bugünkü kabine toplantısına çevrildi.

ABD'DE UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ

26 eyalette 70'ten fazla üniversite, ikinci dönem eğitimlere çevrim içi devam edileceğini açıkladı.

Harvard Üniversitesi, yeni yılın ilk üç haftasında uzaktan eğitim yapılacağını ve koşulların düzelmesi durumunda ocak sonunda kampüslere dönüleceğini duyurdu.

Chicago Üniversitesi ise ikinci dönem başlangıcını iki hafta erteleyeceğini, ilk 2 hafta ise derslerin çevrim içi olacağını açıkladı.

Uzaktan eğitime dönecek diğer okullar arasında George Washington, Yale, Columbia gibi üniversiteler de yer alıyor.

GÜNLÜK VAKA SAYISINDA REKOR

Son 24 saatte, 66 bin 467 yeni vaka tespit edildi. Böylece Sağlık Bakanlığı verilerine göre, şimdiye kadar tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısına ulaşılmış oldu.

16 NİSAN 2021’DE 63 BİNDEN VAKA TESPİT EDİLMİŞTİ

Türkiye’de daha önce 16 Nisan 2021 yılında 63 bin 82 vaka tespit edilmişti.

143 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan bugün 29 bin 316 kişi de sağlığına kavuşurken corona nedeniyle bugün 143 kişi hayatını kaybetti.

         YORUMUNUZU PAYLAŞIN