KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Sosyal medyada 'romantik oltacılar'a dikkat uyarısı | Gündem Haberleri

Sosyal medyada 'romantik oltacılar'a dikkat uyarısı

Sosyal medyada 'romantik oltacılar'a dikkat uyarısı

Sosyal medya ve dating uygulamalarında aşkı arayanları hedefleyen romantik dolandırıcılara, geçtiğimiz yıl 280 milyon dolar kaptırıldı.

Whatsapp haber ihbar

Sosyal medya ve dating uygulamalarında aşkı arayanları hedefleyen romantik dolandırıcılara, geçtiğimiz yıl 280 milyon dolar kaptırıldı.

Romantik dolandırıcılar, kurbanlarını para göndermeye, hassas bilgiler elde etmeye veya yüksek kaliteli ürünler satın almaya ikna etmek için birçok yöntem kullanır.

Bir FBI raporuna göre, kurbanlar geçtiğimiz yıl romantik dolandırıcılara 280 milyon dolardan fazla kaptırdı ve bu yıl mali kayıplar muhtemelen daha da artacak.

“Romantik dolandırıcılık kurbanları, yıkıcı mali kayıpların yanı sıra yüksek düzeyde duygusal problemler de yaşayabilirler.” diyen Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, aşkı internette arayanlara önerilerde bulundu.

Mali durumunuzu ve geçim kaynağınızı korumak için online platformlardan ve dating uygulamalarından tanıştığınız biriyle romantik bir ilişkiye başlamayı düşündüğünüzde tanıştığınız kişi, telefon numaranızı ve e-postanızı hızlı bir şekilde isterse dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Akkoyunlu, "Dolandırıcılar genellikle sizinle neden görüşemediklerini açıklamak için hikayeler uydurur. Genellikle size yurt dışında yaşadıklarını veya iş için seyahat ettiklerini söylerler. Adresinizi öğrenmek için size çiçek veya başka hediyeler göndermek gibi harika romantik jestler yapabilirler. Bunlara dikkat edin" dedi.

Akkoyunlu ayrıca, sürekli olması gerekenden daha yoğun ve sonsuz aşk ilan edebileceklerini de kaydederek, "Dolandırıcılar genellikle kişisel bir kriz yaşarlar ve onlara para veya ürün göndermeniz için size baskı yapmaya başlar. Reddedildiğinde, dolandırıcı fotoğraflarınızı veya konuştuklarınızı ifşa etmekle tehdit etmeye başlayabilir. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda, kişiyi hemen engelleyin ve platforma bildirin. Romantik bir dolandırıcının kurbanı olduğunuzdan şüpheleniyorsanız tüm iletişimi durdurun ancak polise iletebilmek için konuşmaların ve para transferlerinin kayıtlarını tutun" uyarısında bulundu.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN