KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Türk bilim insanlarından Covid-19 tedavisinde kullanılacak çığır açan yöntem | Sağlık Haberleri

Türk bilim insanlarından Covid-19 tedavisinde kullanılacak çığır açan yöntem

Türk bilim insanlarından Covid-19 tedavisinde kullanılacak çığır açan yöntem

“İnhale Ozon Yöntemi” bilimsel çalışması ile Kovid-19 tedavisinde dünyada yeni bir sayfa açan Türk ilaç firması Edispharma bünyesinde Ecz. Erhan Dengiz ve ekibi tarafından geliştirilen yöntemin makalesi 'Medical Gas Research' adlı uluslararası hakimli dergide yayınlandı. Sağlık Bakanlığı onayı ile Feriha Öz Pandemi Hastanesi'nde gönüllü Covid-19 pnömonisi hastalarına uygulanandı.

Whatsapp haber ihbar

Ecz. Erhan Dengiz ve ekibi, inhale ozon yöntemi ile solunum sistemi üzerinden akciğere gönderilen soğuk buharın virüsü izole ederek, Covid-19'u tedavi edebileceği hipotezi ile yola çıktı.

Dengiz ve ekibi üzerinde çalıştıkları yöntemi geliştirerek, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'na (TÜSEB) başvuru yapıldı.

TÜSEB proje hakem ve denetleme heyetleri tarafından değerlendirilmeye alınan ve detaylıca incelenen projenin, etik kurulu kararıyla bilimsel çalışmalara başlanmasına onay verildi.

YÖNTEM GÖNÜLLÜ İNSANLAR ÜZERİNDE DENENDİ

Gerekli süreçlerin ardından yöntemin biyokimya ve patoloji sonuçlarına bakılarak herhangi bir olumsuz bir yan etki göstermediği kanıtlandı ve Acıbadem Üniversitesi’nden olumlu rapor alınmasıyla insanlar üzerinde çalışma başlatılabilmesi için başvurulan Medipol Üniversitesi’nden çok merkezli etik kurulu onayı alındı.

Eczacı Erhan Dengiz ve ekibi tarafından yapılan açıklamada ‘Bu bilimsel çalışmanın ilk inhale ozon tedavisi olmasından dolayı şu an ki covid-19 virüs salgını ve gelecekteki tüm mutasyonlarının tedavisinde öncülük etmesini umut ediyor, Türk milleti nezdinde tüm insanlığa armağan ediyoruz.’ sözlerine yer verildi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN