KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Yeşilay’dan ebeveynlere dengeyi sağlama önerisi | Gündem Haberleri

Yeşilay’dan ebeveynlere dengeyi sağlama önerisi

Yeşilay’dan ebeveynlere dengeyi sağlama önerisi

Yeşilay, yarıyıl tatilinde çocukların ekran karşısında geçirdiği zamanı kontrol altına almak için önerilerde bulundu.

Whatsapp haber ihbar

Yeşilay, yarıyıl tatilinde çocukların ekran karşısında geçirdiği zamanı kontrol altına almak için önerilerde bulundu.

Ara tatilin verimli ve keyifli geçmesinin çocuklar ile gençler için önemine değinen Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, gençlerin tatilde zamanını dengeli bir şekilde geçirmesini sağlamak konusunda ebeveynlere sorumluluk düştüğünü söyledi.

Yeşilay olarak, teknolojinin kontrolsüz kullanımının kişiyi hem beden hem ruh sağlığı açısından olumsuz etkilediğini bildiklerini hatırlatan Genel Başkan Prof. Dr. Mücahit Öztürk, "Bu noktada beden ve ruh sağlığı yerinde, sağlıklı yaşam bilincine sahip bir neslin yetişmesi için hepimize sorumluluklar düşüyor. Bilgisayarda oyun oynamak ve ekranda bir şeyler üreterek farklı aktivitelere zaman ayırmak çocukların gelişimi için önemli olmakla birlikte bu zaman kontrol altına alınmalı; teknoloji bağımlılığına yol açacak düzeylere çıkmaması için dengelenmeli. Çocuklar kendilerini geliştirecek aktiviteler edinerek arkadaşlarıyla sosyalleşmeli. Bu tür verimli bir dinlenme beraberinde yeni okul döneminde çocuklara ve gençlere başarı getirecektir” diye konuştu.

Ebeveynlere yarıyıl tatili için kontrollü teknoloji kullanımı sağlayan önerileri de sıralayan Öztürk, "Yarıyıl tatilinde ailece kendinize yeni bir hobi edinebilir, yeni bir şey öğrenmek veya üretmek için hedefler koyabilirsiniz. İnternet yeni bir şeyler öğrenmek için harika seçenekler sunar; dans etmekten dil öğrenmeye, kodlamadan resim çizmeye, animasyon videolar üretmekten beste yapmaya pek çok beceri kazanabilir, öğrendiklerinizi birbirinizle paylaşabilir, belki ailece bir proje üretebilirsiniz. İnternette karşısına çıkan her bilginin doğru olmayabileceğini çocuğunuza anlatabilir; bu sayede doğru ile yanlış bilgiyi ayırt edebilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için doğru bilgilerin yer aldığı videoları birlikte izleyebilir, doğru kanallardan örnekler verebilirsiniz" dedi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN