KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Yüksek aidatları ödememe hakkı yok! | Gündem Haberleri

Yüksek aidatları ödememe hakkı yok!

Yüksek aidatları ödememe hakkı yok!

Yeni yılla birlikte site aidatlarına da zam geldi. Bazı sitelerde yapılan zamlar yüzde 80’i aşarak ev sahiplerini isyan ettirdi. Sektörün uzmanları, ödememe hakkının olmadığını söyledi.

Whatsapp haber ihbar

Yeni yılla birlikte site aidatlarına da zam geldi. Bazı sitelerde yapılan zamlar yüzde 80’i aşarak ev sahiplerini isyan ettirdi. Sektörün uzmanları, ödememe hakkının olmadığını söyledi.

Sitelerdeki işleyiş hakkında bilgi veren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, pandemide yararlanılmayan sosyal aktiviteler için ayrılan bütçelerin kullanılmadığına, bu nedenle bazı sitelerin bütçe fazlası olabileceğine dikkat çekerek ev sahiplerinin denetim raporlarına dikkat etmesini önerdi.

TÜGEM Başkanı Akdoğan, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanacağının altını çizerken, toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanacağını söyledi.

Bu nedenle site ve apartman yönetim toplantılarının yoğun olduğu bir dönem içinde olunduğunu aktaran Akdoğan, “Özellikle çalışanların maliyet artışları nedeniyle aidatlarda yüksek artışlar söz konusu oluyor. Ortak alanlardaki elektrik, su ve hatta doğalgaz giderleri de maliyet artışlarını tetikledi” diye konuştu.

SİTEDEN SİTEYE UÇURUM VAR

Aynı hizmetleri almasına rağmen siteden sitede büyük uçurumlar olduğuna dikkati çeken Akdoğan, bu durum birçok ev sahibini rahatsız ettiğini söyledi. Aidatı belirleyen birçok unsur olduğunu kaydeden Akdoğan, “Özellikle sitelerin yatay ya da dikey mimarileri, alanı, bulunduğu ilçe, daire sayıları ve büyüklükleri, yapının eski ya da yeni olması, bağımsız bölüm sayısı ve sosyal aktivitelerin durumu gibi. Ama malikler her zaman genel kurullarına katılarak bu maliyetleri takip edebilirler. İtiraz edebilirler. Hatta yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir” dedi.

ÖDEMEME HAKKI YOK

Kiracının havuz, otopark, spor salonu gibi olanaklardan faydalanmadığını belirtip aidatı ödememe hakkı konusunda ise Akdoğan, "Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz" DEDİ.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN